Kloubní výživu neužívají jen lidé. Ale i některá domácí zvířata. Například koně, nebo psi. Jaká je nejlepší kloubní výživa pro psy? A má její podávání nějaká specifika, o kterých byste měli vědět?
Psi jsou naši věrní kamarádi. Hlídají majetek, hledají ztracené lidi, nebo předměty, či pomáhají lidem se zrakovým postižením s orientací ve veřejném prostoru. Také jsou velmi zábavní. Dovedou vycítit, kdy je potřebujeme a jsou nám věrnými parťáky i při provozování některých druhů sportů. (Nemluvíme jen o jízdě se psím spřežením. Ale také třeba o běhu.)
Problém je ale v tom, že psi, stejně jako lidé, stárnou. A mohou se u nich objevit velmi vážné zdravotní problémy. Včetně nemocí kloubů. Proto je dobré se předem informovat a vědět, kdy se začít pídit po výživě pro psa na klouby.
Navigace
Co by měla obsahovat výživa kloubů pro psy
I když se psi obvykle dožívají vysokého věku (například v porovnání s džungarskými křečky), stále se dožijí méně let než lidé. Zároveň je většina plemen hodně aktivní. Z toho plynou dvě věci. První je ta, že rychlejší stárnutí vyžaduje včasné podávání kloubní výživy. Za horším stavem kloubů také může být i nadměrný fyzický pohyb psa.
Kloubní výživa pro psa by měla obsahovat:
- MSM
- Glukosamin
- Chondroitin
Dále mohou mít doplňky stravy pro psa na klouby ve složení želatinu, nebo kyselinu hyaluronovou. Obvyklé jsou i další přidané látky, včetně příchutě. Díky tomu by měla být konzumace kloubní výživy psem prakticky bezproblémová.
Kdy ji začít podávat?
Každá kloubní výživa pro psy má nějaká svoje specifika. Z toho důvodu může výrobce uvádět doporučený minimální věk, od kterého by se měla kloubní výživa psům podávat. Obecně se ale dá říct, že kloubní výživu lze podávat všem dospělým aktivním psům, u kterých hrozí buď nadměrné opotřebení kloubů, nebo jejich úraz.
Po domluvě s veterinářem lze psovi podávat kloubní výživu preventivně, ve stáří, nebo po prodělaném úrazu/operaci.
Kloubní výživa pro psy seniory
Psí seniory poznáme na ulici prakticky okamžitě. Nemívají tolik energie a bývají rádi, že se vůbec pohnou. V tomto ohledu platí to samé co u lidí. Nejlepší je, když se o psa během celého jeho života staráte tak, že se do takto neutěšeného stavu vůbec nedostane. Pokud už se tak ale stane, je dobré se mu pokusit ulehčit i dodatečným podáváním speciální psí kloubní výživy.
V tomto ohledu ale příliš nekoukejte na cenu. Ačkoliv je dobrá kloubní výživa pro psa nákladnější, dodá jeho tělu látky, které mu mohou pomoci redukovat bolesti. A které mohou mít i pozitivní vliv na jeho pohyblivost.
Preventivní užívání?
Ano, kloubní výživu lze psům podávat i preventivně. Prakticky po celé jejich dospělé aktivní období. Vždy je lepší předcházet tomu, aby se tělo psa zbytečně rychle neopotřebovávalo. V opačném případě může kloubní výživa přispět k redukci bolestí. Ale vzniklou škodu zcela odstranit neumí. (Leda, že by pes podstoupil nákladnou operaci. A i tak bude jeho pohybové ústrojí oslabené.)
Psi a bolest kloubů
Ačkoliv jsou psi úplně jiný živočišný druh, nemoci jejich kloubů se příliš neliší od těch, které mají lidé. Kromě vývojových a degenerativních vad mohou trpět bolestmi, které jsou způsobené opotřebováním kloubů, záněty či úrazy.
Že má pes nějaké problémy zjistíte podle:
- Menší fyzické aktivity, i během procházky
- Problémů s tím se dostat na gauč
- Problémů s tím dostat se do schodů
- Menší vytrvalosti při běhu (pokud byl například zvyklý s vámi běhat delší tratě)
Před koupí psa se také nezapomeňte informovat o tom, jak je vybrané plemeno psa náchylné ke vzniku zdravotních problémů. (Někteří psi mají problémy s očima, jiní s klouby, další s ušima, nebo s dýcháním…) A podle toho se zařiďte.