Artróza páteře: Vše, co potřebujete vědět

Bolest zad je jedním z nejběžnějších zdravotních problémů, se kterými se můžeme v současné společnosti setkat. Jak ale poznáme, že nejde jen o obyčejné přetažení, nebo o důsledek nevhodného držení těla, ale o artrózu páteře?

Když vás začnou z ničeho nic bolet záda, většinou začnete vzpomínat na to, že jste někde udělali nějaký nevhodný pohyb. Případně svalíte vinu na nošení těžkých tašek, krabic v práci nebo vašich malých dětí, které vyžadují vaši častou pozornost.

Někdy se ale za tímto jevem schovává něco mnohem horšího. Nemusí jít jen o skoliózu, nebo o Bechtěrevovu chorobu (která taktéž postihuje páteř), ale také o artrózu páteře, která se může nepozorovaně připravovat na to, až na vás udeří ve své plné síle.

Jak se tato nemoc projevuje a léčí se dozvíte v následujících několika odstavcích.

Jak se projevuje artróza páteře

Abyste pochopili, co se s vaší páteří při této nemoci bude dít, je dobré si trochu osvěžit, co artróza je. Ve zkrazce jde o chronické onemocnění kloubů, které zhoršuje stav chrupavek. Dochází k němu vlivem stárnutí, nadměrné zátěže a dalších proměnných, mezi které řadíme i genetické predispozice. (Rizikovým faktorem je i to, že jste ženského pohlaví.) Zhoršená funkce chrupavek a jejich postupné vytrácení pak způsobuje nadbytečné tření, které provází bolest a citelná ztuhlost.

Co se týče artrózy páteře, její příznaky jsou:

  • Bolest zad
  • Citlivost kloubů
  • Ztuhlost
  • Horší ovladatelnost a citlivost rukou a nohou

Jak nemoc postupuje (nejčastěji začíná v bederní části zad), její příznaky se zhoršují.

Léčba

Pokud se každodenně probouzíte s bolestí zad, případně cítíte bolest ve chvílích, kdy sedíte, nebo stojíte, je určitě vhodné navštívit vašeho praktického lékaře, který provede detailní zdravotní prohlídku.

Její zahájení by měl uvést informativní rozhovor, během kterého se zaměříte na popis a délku vašich obtíží, na vaši profesi a na váš životní styl. Velmi důležitou roli hraje i rodinná anamnéza, která by mohla nasměrovat lékařovu pozornost tím správným směrem.

léčba artrózy páteře

V první fázi nejspíš bude potřeba se předklonit, aby vám mohl lékař prohmatat záda a případně i vidět nějaké zjevné deformace. Následně vás s velkou pravděpodobností pošle na rentgen, který mu umožní vidět stav vašich obratlů a chrupavek. Aby bylo vyšetření kompletní, může vám také odebrat vzorek krve. Případně vzorek na biopsii. (Odebere tekutinu přímo z vašich zad.)

Vzhledem k tomu, že žádný typ artrózy není léčitelný, doporučí vám:

  • Užívání medikace proti bolesti
  • Rehabilitace a protahování
  • Přikládání teplých a studených obkladů 

Ačkoliv vás bude během této choroby trápit ztuhlost a stupňující se bolest, je důležité, abyste se nevzdali a pravidelně se hýbali. Jen díky tomu budete soběstační a mobilní.

Artróza krční páteře

Artróza krční páteře je onemocnění, které je (taktéž) způsobené stárnutím. Také ale za něj může náchylnost ke kostním ostrohám (v podstatě jde o kostní výrůstky, kterými se tělo snaží o samovolné zpevnění), dehydratace, praskliny nebo třeba úraz.

Za rizikový faktor se považuje i zaměstnání, které přetěžuje krční páteř, obezita a kouření. Proto byste měli udělat maximum pro to, abyste kompenzovali svůj nevhodný způsob života. Případně včas najeďte na zdravější životní styl. 

artróza krční páteře

Že máte problém poznáte tak, že vás bolí ruka a prsty, máte oslabené svaly, pobolívá vás zadní část hlavy nebo trpíte neustálou ztuhlostí.

Artróza bederní páteře

V bederní části páteře nejčastěji začíná celková artróza páteře, která se postupně rozroste. Způsobovat ji může buď přebytečná námaha, nebo naopak neaktivita, během které dojde k celkovému ztuhnutí. (Během pohybu dochází k přirozenému promazávání kloubů.) Také k ní ale může dojít v důsledku nějaké jiné nemoci, jako je třeba osteoporóza, nebo revmatoidní artritida.

Opět platí, že tuto nemoc nelze léčit. Proto vám doktor naordinuje změnu životního stylu. Ta by měla zahrnovat snížení váhy, cvičení (s fyzioterapeutem, nebo se zkušeným osobním trenérem), více odpočinku a citelnou změnu vaší stravy.

Možná vás ale potěší, že této nepříjemnosti lze alespoň částečně předcházet tím, že budete aktivní, budete se zdravě stravovat, nosit vhodné boty, dbát na správný postoj a v neposlední řadě dáte stopku kouření.

Závěr

Ačkoliv artrózu páteře ovlivňuje stárnutí, pohlaví a genetika, v mnoha případech si za její rozvoj můžeme tak trochu i my sami. Proto je určitě vhodné před touto skutečností nezavírat oči a něco málo pro sebe začít dělat. Uvidíte, že se vám to postupem času vrátí v podobě lepší kondice a uspokojivého zdravotního stavu.

Napsat komentář