Tejpování kolene bylo dlouhou dobu známé především ve sportovním světě. Díky internetu se však dostalo i mezi veřejnost. Což zapříčinilo, že se o něj pokouší i lidé, kteří s ním nemají žádnou zkušenost. Na co jsou tejpy dobré? A má tejpování nějaká rizika?
Sportovci opakovaně namáhají svou pohybovou soustavu. Kromě opotřebování to vede i ke zvýšenému riziku úrazů. Pokud nechtějí se sportováním úplně skončit, mnohdy musí docházet na fyzioterapii. Kromě sportovních masáží a dalších pohybových procedur může být součástí návštěvy fyzioterapeuta i nalepení tejpů.
Co ale vypadá jen jako nalepení barevných proužků na kůži je ve skutečnosti velmi náročná disciplína. Pokud byste se rozhodli tejpovat koleno svépomocí, mohli byste si tímto krokem nečekaně ublížit.
Co byste tedy měli vědět?
Co je to tejp?
Tejp je pomůcka, která se používá při tejpování. Jde o speciální pásky, které slouží k fixaci kloubů. V podstatě jde tedy o ortézu na míru. Oproti té klasické ale nepřekáží při podávání sportovního výkonu. Dá se tak řešit třeba problémový meniskus.
V tejpování také existují speciální korekční techniky, které ulevují od bolesti vazů, šlach, fascií atd. Tejp se může používat na skoliózu, neuralgii či na bursitidu. Při artróze je tedy vhodné se nejprve poradit s lékařem a fyzioterapeutem. Tejpem lze za některých okolností stabilizovat vnitřní vaz, který by mohl při špatném fungování snižovat stabilitu kolene.
Kdy tejpovat koleno?
Jak už bylo řečeno, tejpování kolene má největší smysl u sportovců, kteří nemohou nosit v průběhu sportování ortézu. Tejp může mít smysl i u fyzicky pracujících lidí, kteří taktéž nemohou mít nohu v klasické ortéze.
Tejpování každopádně nelze provádět na kůži, která trpí ekzémem a bradavicemi. Také nelze tejpovat nohu s akutní trombózou. (Což je u končetin občas velký problém.)
Jak na správné tejpování kolene
Tejpování nikdy nedělejte sami. Vždy se obraťte na fyzioterapeuta, který ví, kam má tejpy umístit, aby měly co nejlepší efekt. Ten může na koleno použít i 7 různých náplastí. (Často jsou rozdělené podle velikosti a barev.)
Velký tejp se dává obvykle pod patellu. Následně se mohou nalepit tejpy na boční kolenní vazy. S lepením fyzioterapeut pokračuje tak dlouho, dokud není koleno ve stabilizované poloze.
Při tejpování fyzioterapeut pracuje s naprosto dokonalou znalostí pohybového systému. Kromě svalů a kloubů jsou v něm i vazy atd. Pokud si neodborně nalepíte tejp sami, mohou se vaše bolesti prodloužit, nebo dokonce i zhoršit.
Na co si dát pozor
Tejp není řešením vašich zdravotních problémů. Pouze poskytuje oporu, která je potřebná pro normální pohyb. (Je to jako s ortézou. Po sundání vás může daná oblast i přes vaši péči bolet.) Pokud navíc počítáte s tím, že si budete dělat tejpy jednoho dne doma, je potřeba si osvojit správný způsob lepení pro váš zdravotní problém. Teprve pak přichází domácí tejpování v úvahu.
Při péči o váš pohybový aparát nezapomínejte na to, že kromě pozornosti zvenčí tělo potřebuje i správnou kloubní výživu. Ta by se měla brát dlouhodobě a ideálně každý den.