Mnoho lidí už se v průběhu svého života setkalo s termínem, kterému se říká revmatismus. Poměrně často jde o souhrnný název, který označuje několik nemocí pohybového aparátu, které způsobují revmatické bolesti. Víte, která onemocnění do této kategorie patří?
Pohybový aparát byl navržen přírodou tak, aby vydržel dlouhodobou, ale i krátkodobou a hodně extrémní zátěž. Nikdo z nás ale není nezničitelný. Zvlášť, pokud nás souhrou různých faktorů začnou trápit nemoci pohybového ústrojí, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu našeho života.
Nenechte se ale zmást. Do této kategorie chorob nepatří jen revma, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Vše, co vás o revmatických onemocněních zajímá, vám prozradíme níže.
Navigace
Co jsou to revmatické nemoci?
Revmatická onemocnění obvykle postihují lidský pohybový aparát. Nemusí se soustředit jen na klouby, ale i na páteř, vazy a svaly. Některé revmatické nemoci způsobují zánět. V jiných případech může být jejich spouštěčem nesprávná činnost imunitního systému, který napadá svoje vlastní tkáně. V takovém případě hovoříme o autoimunitních chorobách.
Jejich příznaky
Příznaky revmatických onemocnění bývají různé. Je tomu tak především kvůli tomu, že existuje mnoho různých chorob pohybového aparátu, které do této kategorie spadají.
Mezi hlavní vodítka se ale obecně řadí:
- Časté bolesti pohybového aparátu, které nemusí zahrnovat jen bolest kloubů
- Otoky v blízkosti kloubů
- Ztuhlost a omezená pohyblivost
- Únava
- Horečka
- Ztráta hmotnosti
- Pocit nemoci
Revmatická artritida
Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, v průběhu kterého tělo napadá vlastní tkáně. Je poměrně časté, že tělo napadne více kloubů najednou. Nejčastěji bývají postižené klouby na rukách, v zápěstí a kolenou.
V průběhu revmatické artritidy se v kloubech tvoří zánět a zhoršuje se jejich pohyblivost. Pokud je onemocnění hodně vážné, může to vést i k deformaci kloubů. Úplně vyloučený není ani revmatický zánět šlach. V současné době na tuto nemoc neexistuje lék. Lékaři se snaží pacientům ulevit od příznaků nemoci a zmírnit její progresi.
Bechtěrevova nemoc
Dalším vážným zdravotním problémem, který spadá do kategorie revmatických onemocnění, je Bechtěrevova nemoc. Toto onemocnění bývá celoživotní, ale jeho příznaky mohou přicházet postupně. (První se objevují už okolo 30 let věku.) Mezi hlavní příznaky nemoci patří ztuhlost dolní části páteře, málo ohebná páteř, bolest hrudníku a těžká únava. Opět jde o nemoc, kterou není možné zcela vyléčit. Lékaři se taktéž snaží zmírnit její příznaky a zpomalit její další rozvoj.
Lupénka
Pokud znáte někoho, kdo má lupénku, pravděpodobně si myslíte, že jde o pouhé kožní onemocnění. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Lupénka je autoimunitní choroba, která může způsobovat problémy i v jiných částech těla. Není neobvyklé, že lidé s lupénkou začnou mít v určitém bodě svého života problémy s klouby, které mohou bolet a otékat.
Možnosti léčby
Jak už jsme to nastínili v několika předešlých odstavcích, revmatická onemocnění nejsou vždy léčitelná. To znamená, že lékaři budou volit způsob léčby, který zmírní příznaky a zpomalí rozvoj nemoci. Díky tomu mají pacienti poměrně dobré vyhlídky na prodloužení fyzicky aktivního období.
Z těch stejných důvodů počítejte s tím, že budete ke svému ošetřujícímu lékaři chodit trochu častěji.
Specialista vám kromě užívání léků a pravidelného protahování může doporučit celkovou změnu vašeho životního stylu (vhodná je například změna jídelníčku, ve kterém by měly být potraviny s vyšším obsahem antioxidantů). Také se doporučuje dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy. Počítejte ale s tím, že její účinek se obvykle projeví až po nějaké době od začátku pravidelného používání.