O kolagenu se mluví z několika důvodů. V první řadě ho užívají ženy, které touží po mladistvém a pěstěném zevnějšku, protože má pozitivní vliv na vzhled pokožky. Některé formy kolagenu jsou ale zase důležité pro normální stav pohybového aparátu. V čem pro vás může být hydrolyzovaný kolagen prospěšný? A jaké má na lidské tělo účinky?
Kolagen je tělu vlastní látka, jejíž produkce má tendenci s postupujícím věkem klesat. Toho se spousta lidí děsí, protože nikdo nechce vypadat staře a ani nechce zápolit s dlouhodobými bolestmi pohybového ústrojí. Z toho důvodu spousta lidí přistupuje k jeho doplňování z externích zdrojů.
Na etiketách výrobků se občas vyskytuje hovězí kolagen, co do popularity ho ale předčí mořský kolagen, který si v očích kupujících pěstuje punc vysoké kvality. (Snad nejméně oblíbený je pak u uživatelů kuřecí kolagen.)
Než se ale pustíte do jeho užívání, je důležité, abyste věnovali zvýšenou pozornost tomu, který typ kolagenu vybraný přípravek obsahuje. Mohlo by se totiž snadno stát, že na klouby budete užívat něco, co obsahuje kolagen prospěšný především pro pleť.
Navigace
Co je to kolagen?
Kolagen je skleroprotein, který se nachází v každém lidském organismu. Ve své podstatě jde o ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která je důležitou součástí pojivových tkání. V těle savců tvoří 25 až 30 % všech proteinů, což z něj činí jednu z nejvíce zastoupených bílkovin. V současné době rozeznáváme kolem 27 druhů kolagenu, v doplňcích stravy se ale nejčastěji používají jen tři.
Druhy kolagenu
Jak už bylo řečeno, druhů kolagenu existuje víc, ale nejčastěji se do doplňků stravy používají první dva. (A výjimečně někdy i tři.) Už jsme se navíc zmínili, že oba druhy kolagenu lépe fungují na něco trochu jiného.
Kolagen typu I
Kolagen typu I je nejhojněji zastoupený druh kolagenu v těle. Nejběžněji ho najdeme v pojivových tkáních. Zajímavostí je, že má i značné průmyslové využití. (Přidává se například do chirurgických nití a podobně.) Tento typ kolagenu se přidává především do doplňků stravy na pleť.
Nachází se ale i v kostech, takže je hodně důležitý i pro normální stav pohybového aparátu. Dále ho najdeme například v kůře vaječníků a v bubínku.
Kolagen typu II
Kolagen typu II se nejčastěji nachází v kloubech, z toho důvodu se nejčastěji přidává do doplňků stravy pro normální stav pohybového aparátu. Mnohdy se ale kombinuje s kolagenem typu I, protože i kosti potřebují výživu.
Jak působí kolagen na klouby a chrupavky?
Nejčastěji se používá hydrolyzovaný kolagen, který má takovou formu, která zlepšuje jeho vstřebatelnost do organismu. V kloubech kolagen dovede udržovat normální stav chrupavky, což je důležité pro plynulý a bezbolestný pohyb. S postupujícím věkem může externí užívání kolagenu omezovat riziko vzniku nejrůznějších degenerací kloubní chrupavky. (Co se týče chronických chorob pohybového systému, z těch vás nevyléčí, ale může zmírnit jejich příznaky.) V neposlední řadě také může předcházet úbytku kostní hmoty, což je stav, který souvisí s osteoporózou.
Jak ho užívat a s čím ho kombinovat?
I když je kolagen de facto elixírem mládí, s jeho užíváním to není zas tak jednoduché. V přirozené formě se dá získat jen z několika málo zdrojů, mezi které patří například kvalitní vývar z kostí. (Ze kterých se kolagen uvolňuje do polévky.) Z toho důvodu se nejčastěji přistupuje k jeho doplňování prostřednictvím doplňků stravy, ze kterých se dá dobře pokrýt jeho potřeba.
Kolagen by ale neměl být tím jediným, co by vás mělo ve složení zajímat. Hodně důležitý je i vitamín C, který zlepšuje jeho vstřebatelnost.
Dále ve složení hledejte i další látky na podporu normálního stavu pohybového aparátu, mezi které patří:
- MSM
- Glukosamin
- Chondroitin
- Kadidlovník pilovitý
A mnoho dalších látek, včetně vitamínu K2, vitamínu D3, vápníku…