Ať už se věnujete nějaké pohybové aktivitě nebo máte fyzicky náročnou práci, pokaždé se hodí pořádně protáhnout. Protahování určitě ocení i senioři, kteří si chtějí uchovat flexibilitu do vyššího věku a lidé, kteří jsou celí den zkroucení u obrazovky počítače. Jak se ale protahovat správně?
Naši předci byli zvyklí trávit velké množství času někde venku. Z toho důvodu bylo jejich tělo v neustálém pohybu. Náš životní styl se od toho jejich v mnoha ohledech liší, z toho důvodu je důležité, abyste nezapomínali na protahování, které vám může pomoci ulevit od bolesti a zachovat flexibilitu, která je důležitá pro plynulý a bezbolestný pohyb.
Jelikož ale mnoho lidí netuší, jak se mají protahovat správně, podíváme se na pár tipů, které můžete při své nové pohybové rutině vyzkoušet.
Navigace
Protahování a strečink – prevence bolesti kloubů a svalů
Určitě už jste někdy slyšeli o tom, že někdo podcenil rozcvičku, a následně to odnesl nějakým nepěkným zraněním, ze kterého se kurýroval po dobu několika měsíců. V rámci rozcvičky je obvyklé protahování, jehož cílem je aktivovat maximální pohyblivost těla, které je pak lépe připraveno na podávání výkonů.
Protahování po konci pohybové aktivity je také velmi důležité, protože může omezit bolest svalů a kloubů v následujících hodinách a dnech. V neposlední řadě, protahování můžete využít i ve chvíli, kdy celý den sedíte, trápí vás bolavá záda, krk a další části těla. (Které se mohou přetěžovat kvůli stresu a špatnému postoji.)
Mezi další benefity protahování patří:
- Omezení rizika vzniku křečí ve svalech
- Redukce bolesti, která je způsobena chronickým onemocněním pohybového aparátu
- Omezení bolesti zad
Nezapomínejte ale na to, že protahování by nemělo být bolestivé. Pokud cítíte, že je na vás daný cvik moc náročný, okamžitě s ním přestaňte. V opačném případě byste si mohli snadno ublížit.
Také nezapomeňte na to, že o pohybový aparát pečujete i dlouhodobým užíváním kvalitní kloubní výživy s obsahem chondroitinu, glukosaminu, MSM, vitamínu C, kolagenu, kadidlovníku pilovitého a dalších látek.
6 cviků na správné protažení
Kroužení hlavou a rameny
Prvním z nejjednodušších protahovacích cviků je pomalé kroužení hlavou z jedné strany na druhou, které opakujete několikrát v obou směrech. Aby došlo k ještě lepšímu protažení, doporučuje se na tento protahovací cvik navázat ještě kroužením rameny, která zvednete co nejvýše k uším a zakroužíte s nimi několikrát dopředu a dozadu.
Protažení rukou
Dále se pohodlně posaďte na zem, nebo na židli, zvedněte jeden ohnutý loket do výšky, dlaní druhé ruky uchopte loketní kloub a s jemným úklonem do strany ruky, která drží loket, proveďte protažení. V této pozici setrvejte po dobu 10 vteřin. Opakujte několikrát na obou stranách.
Protažení lýtek a hamstringů
Postavte se na podložku a patu jedné nohy předsaďte před tělo, tak, aby se patou opírala země. Dejte si obě ruce na stehno a lehce se předkloňte horní polovinou těla dopředu, s přední nohou stále nataženou. Tuto pozici držce cca 20 vteřin. U každé nohy proveďte toto protažení třikrát.
Protažení kotníků
Tento cvik je velice jednoduchý a dělali jsme ho všichni ve škole. Pokud se bojíte, že nedokážete udržet rovnováhu na jedné noze, klidně se o něco opřete. Například o židli nebo o zeď. Následně zvedněte jednu nohu do výšky a kroužete kotníkem z jedné strany na druhou.
Protažení kyčlí
Lehněte si na záda na zem, nebo na jinou pevnou a rovnou podložku. Natáhněte obě nohy tak, aby byly rovné, jen chodidla mějte propnutá směrem nahoru. (Tak, jako za chůze.) Následně zvedněte jednu pokrčenou nohu směrem k hrudníku, kde ji obejmete oběma rukama. V této pozici setrvejte 10 vteřin a pak nohu kontrolovaným pohybem položte na zem. Opakujte několikrát u obou nohou.
Protažení nohou
Pokud hodně chodíte nebo běháte a podobě, můžete zkusit i rychlé protažení nohou. Stoupněte si s nohama doširoka rozkročenýma. Následně pokrčte jednu nohu, druhou natáhněte do délky a na tu pokrčenou přeneste svou váhu. Držte 10 vteřin a opakujte pětkrát na každou nohu.