Bolí vás často klouby a nemůžete se hýbat stejně, jako dřív? Případně vás trápí otoky a postupný úbytek kostní hmoty? Pak jde o potíže, které je rozhodně důležité brát vážně. Součástí vašeho dlouhodobého plánu může být nejen pravidelnější docházení k lékaři a změna životního stylu, ale také užívání vitamínů a bylinek na pohybový aparát. Kterým z nich ale věnovat zvýšenou pozornost?
I to nejlépe namazané soukolí stroje se může kdykoliv zadrhnout. Dovnitř se mohou dostat nečistoty, které představují mechanickou překážku. Také ale může dojít k postupnému vychýlení z rovnováhy, takže o sebe kolečka dřou víc, než bylo původně zamýšleno. V neposlední řadě se také nesmí zapomínat na to, že aby vše běželo jako na drátkách, mechanismus je nutné pravidelně promazávat vhodným typem mazadla.
Podobnou analogii můžeme použít i při popisu kloubů a pohybového aparátu. Klouby se potřebují pravidelně promazávat kloubní tekutinou, což se děje při aktivním pohybu. Vlivem různých chorob a úrazů pak může docházet k zadrhávání, zánětům, bolesti a ke zhoršené pohyblivosti těla.
I když přijatelné zmírnění potíží může nějakou dobu trvat, dnes se společně podíváme na to, jaké lze na klouby využít přírodní prostředky.
Nejlepší vitamíny na klouby
Připomeneme si, že pokud klouby nefungují úplně správně a tvoří se v nich zánět, může to přispět k bolesti, ke zhoršené pohyblivosti a k dalším potížím, které znemožňují výkon běžných aktivit. Z toho důvodu je klíčové, abyste měli ve své životosprávě dostatek antioxidantů, které dovedou podpořit tělo v boji proti nezvaným návštěvníkům.
Kromě jiného, některé vitamíny jsou důležité i pro normální produkci kolagenu v chrupavkách, které tlumí nárazy během pohybu. Další vitamíny zase podporují normální stav kostní hmoty. To ocení především post-menopauzální ženy, které mívají s řídnutím kostí často potíže.
Mezi nejlepší vitamíny, které můžete v tomto ohledu svým kloubům dopřát, patří například:
- Vitamín C
- Vitamín K2
- Vitamín D3
Také nezapomínejte na to, že aby kosti měly vše, co potřebují, vitamín D a vitamín K by se měl doplnit ještě o vápník. Vitamín C by se pak měl také párovat s již zmíněným kvalitním kolagenem.
Nejlepší bylinky na klouby
Ignorovat byste určitě neměli ani bylinky na klouby, protože mohou poskytnout vítanou úlevu od bolestí pohybového aparátu. Některé z nich je možné užívat vnitřně, další zase bývají součástí nejrůznějších mastí, které se aplikují na bolavé místo.
Co se týče vnitřního užívání, vyzkoušet můžete kadidlovník pilovitý, který se v posledních několika letech těší zvýšené oblibě. Jde o rostlinu, která původně pochází z Indie a která obsahuje látky, které mohou podpořit boj těla proti zánětům.
Když se podíváme na bylinky, které jsou vhodné pro zevní použití (například ve formě mastí), vyzkoušet můžete třeba konopné mazání a koňský kaštan, který se taktéž přidává do širokého spektra různých přípravků.
Jaké další látky jsou potřeba?
Kromě vitamínu D3, vitamínu K2, kadidlovníku pilovitého a vitamínu C váš pohybový aparát ocení i pravidelný přísun dalších látek, které mohou dopřát pohybovému ústrojí komplexnější péči.
Z těchto látek můžeme jmenovat:
- Kolagen
- Chondroitin
- Glukosamin
- MSM
- Vápník
Z toho důvodu všechny tyto látky vyhledávejte ve složení kvalitní kloubní výživy, která je vhodná nejen pro seniory, ale i pro sportovce a fyzicky pracující jedince, kteří mají zájem více pečovat o své tělo.
Také nezapomínejte na to, že zdravé klouby a kosti vyžadují pravidelný pohyb. Nemusí jít vyloženě o překonávání rekordů či o moření se v posilovně. V jakémkoliv věku je pro tělo prospěšná i svižnější procházka. Vzhledem k tomu, že tělo během ní nemusí snášet agresivní nárazy, chůze je mnohem šetrnější než běh.
Pro lidi s pohybovými potížemi také může připadat v úvahu plavání, které je může taktéž udržet hravě v dobré kondici. Když tedy těmito tipy podpoříte dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, uděláte pro sebe to nejlepší.