Jak zmírnit bolest kotníku a co ji způsobuje?

Bolest kotníku a nártu na vás může udeřit zcela nečekaně. Třeba cestou do práce nebo večer po náročném dni. Nikdo nás ale na takovou situaci předem nepřipravil, takže si mezi jednotlivými příčinami představíme třeba výron kotníku. Jde ale o jediný důvod, se kterým se můžeme setkat? A jak se dá tento problém řešit?

Bolest kotníku bez otoku na sebe většinou upozorní bolestí při pohybu nebo po dlouhém dni. Nemusí být ale pravidelná. Také nás ale může z nenadání překvapit ostrá a silná bolest, která nám naprosto znemožňuje běžné používání postižené nohy. A to s sebou zcela přirozeně přináší řadu nežádoucích komplikací, se kterými se musíme umět efektivně popasovat.

V případě, že se bolest kotníku včas a správně neřeší, při špatném zahojení případného zranění se můžete dočkat řady potíží někdy v budoucnu. Správnou úpravou životního stylu pak můžete zmírnit některé chronické potíže pohybového aparátu.

Co tedy může bolest kotníku přesně znamenat? A co s ní máte dělat?

Nejčastější příčiny bolesti kotníku

Bolest kotníku nemívá ve všech případech stejné příčiny. Všímat bychom si měli například toho, zda k bolesti dojde náhle, nebo po nějakém traumatu, které se událo v průběhu sportovní aktivity, po uklouznutí na namrzlém povrchu nebo během nějaké jiné aktivity. Kotník nás ale může bolet i kvůli chronickým chorobám pohybového ústrojí a mnoha dalším věcem, které nám často vůbec nepřijdou v první moment na mysl.

bolest kotníku po zátěži a v klidu

Bolest kotníku po zátěži

Pokud vás bolí kotník a noha po zátěži, je docela dobře možné, že nosíte špatný typ bot. Třeba jde o takové, které nemají kvalitní odpružení nárazů a nemají ortopedickou stélku, která drží chodidlo ve správné poloze. Také ale může jít o projev artritidy či o potíže s Achillovou šlachou.

Bolest kotníku v klidu

Bolí vás kotník v době, kdy jste v klidu? V tom případě je potřeba se zamyslet nad tím, zda jste si nedopatřením nezpůsobili nějaký vážnější úraz. Může jít o zlomeninu, natržené vazy a šlachy a podobně. Taktéž ale může jít o projev chronického onemocnění pohybového aparátu, během kterého se může začít ztenčovat kloubní chrupavka. Na základě toho pak mohou jednotlivé části pohybového ústrojí dřít o sebe. Tento problém se může projevit například ztuhlostí a častějšími bolestmi.

Jak si ulevit od bolesti kotníku?

Vzhledem k tomu, že bolest kotníku může způsobovat řada vážných potíží, které vyžadují zásah lékaře, určitě byste se měli brzy objednat na kontrolní prohlídku, v průběhu které doktor zjistí, co přesně máte za problém.

Mezi tím (a případně i po domluvě v průběhu konzervativní léčby) můžete vyzkoušet další úlevové prostředky, které se obvykle na tento problém doporučuje vyzkoušet.

Patří k nim:

V případě, že lékař potvrdí chronické onemocnění pohybového aparátu, může vám doporučit i vhodné druhy cvičení, které mohou kotník správně rozhýbat. To je nutné například proto, aby se v kloubních pouzdrech správně rozprostřela kloubní tekutina a pohyb mohl být plynulejší.

jak si ulevit od bolesti kotníku

Jak předejít bolesti kloubů?

Pokud se teď budeme chvíli bavit o úrazech, které si můžeme způsobit omylem nebo vlastní nepozorností při pohybových aktivitách, rozhodně je moudré nepřeceňovat své schopnosti. V zimě, kdy hrozí riziko uklouznutí, také noste vhodnou obuv do zimního počasí, která má výraznější vzorek na podrážce. Úmyslně si nestoupejte na zledovatělý povrch a při chůzi do schodů či ze schodů jděte opatrně a držte se zábradlí.

V průběhu konzervativní léčby, ale i čistě ze zájmu, můžete vyzkoušet i dlouhodobé užívání volně prodejného doplňku stravy na podporu normálního stavu pohybového aparátu. Kloubní výživa by měla obsahovat komplex několika látek, které vyživují klouby, kosti, šlachy či svaly.

Rozhodně by ve složení neměly chybět tyto látky:

Také nezapomeňte na další tipy, ke kterým patří i častější kontrola u lékaře či omezení náročnějších pohybových aktivit, které by nemusely dělat vaší noze dobře.

Napsat komentář