Stalo se vám někdy, že vás začal bolet kloub bez toho, abyste ho nadměrně zažítili, nebo prodělali úraz? Případně, nemáte ani historii žádného chronického onemocnění pohybového aparátu? V tom případě možná trpíte bursitidou. Co přesně tohle slovo znamená? A dá se tohoto problému nějak zbavit? Na to vše se podíváme níže.
Pohybový aparát je spletitý mechanismus, který za normálních okolností funguje téměř jako hodinky. Jelikož ale bývá poměrně dost namáhán, může se stát, že se jednoho dne probudíme s bolestí. Když k tomu ještě připočítáme omezenost pohybu, může se významně snížit kvalita našeho života.
Než si ale začnete při svých problémech projektovat v hlavě ty nejhorší možné scénáře, stálo by za to zvážit, zda příčinou vašich potíží není (poměrně běžná) bursitida.
Co to přesně je? A jakými se projevuje příznaky?
Navigace
Co je to bursitida?
Bursitida je termín, který označuje zánět tíhového váčku ve vašem kloubu. (Kterému se správně říká bursa.) Tento váček se nachází mezi svaly a klouby. Jeho přirozenou součástí je tekutina, která funguje jako kloubní mazivo, které odlehčuje třecí místa mezi klouby, kostmi a podobně. Díky tomu se můžeme za normálních okolností volně a bezbolestně hýbat.
Když má člověk bursitidu, znamená to, že se tento váček zanítí a dojde k zánětu. Ten se pak projevuje tlakem, bolestí a někdy i zhoršenou pohyblivostí postiženého místa. Když se bursitida léčí, dostanete ji pod kontrolu cca za týden. Není ale neobvyklé, že se v průběhu života vrátí.
Příznaky bursitidy
Bursitida má podobné příznaky, jako jiné problémy s pohybovým aparátem. Proto nemusí být pro laika jednoduché ji odhalit.
Mezi hlavní symptomy patří:
- Bolest kloubu
- Otok kloubu
- Zarudnutí kůže v postižené oblasti
Nejčastější příčiny
Ačkoliv může být za vznikem bursitidy úraz, může k ní dojít i kvůli poškození bursy. Nelze ale vyloučit ani jiné spouštěče, zvlášť, když zvážíme existenci různých typů bursitidy, o kterých si povíme další informace níže.
Obecně mezi rizikové faktory pro vznik bursitidy patří vyšší věk, chronické onemocnění, opakující se pohybová aktivita (nemusí být jen sportovní, ale i v rámci vaší profese), nevhodný postoj, infekce a úraz.
Bursitida ramene
S bursitidou ramene se setkáme hlavně v případě, kdy má člověk poruchu rotátorové manžety. Bursitida v rameni může vzniknout třeba kvůli svalové nerovnováze, kvůli pádu na rameno, kvůli příliš intenzivnímu švihu (například při hraní tenisu) a podobně.
Bursitida kyčle
Bursitida kyčlí se může rozvinout relativně pomalu. Poměrně často doprovází jiné (chronické) onemocnění kloubů, které postihuje kyčle. Tento zdravotní problém může dále vyvolat úraz, dlouhodobé ležení na kyčlích, nevhodný postoj při chůzi a sezení a jakýkoliv zdravotní stav, který postihuje normální stav kostí.
Bursitida lokte
Tento typ bursitidy může vznikat tak, že dlouhodobě opíráte své lokty o tvrdé povrchy. Také může jít o doprovodný příznak onemocnění dnou, kdy se vám v kloubech koncentruje kyselina močová.
Bursitida kolene
V neposlední řadě bychom neměli opomínat ani bursitidu kolene. Tento stav může zapříčinit dlouhé klečení na tvrdém povrchu, z toho důvodu jí mohou trpět dlaždiči. Dále vám může problémy s kolenem způsobit úder do čéšky, což se může stát například při nějakém kontaktním sportu. (Fotbal, judo, kickbox…) Ohroženi jsou i lidé s nadváhou a pacienti, kteří mají diagnostikovanou artritidu.
Jak na léčbu?
Když přijdete k lékaři, počítejte s důkladnou fyzickou prohlídkou, v průběhu které si lékař prohlédne postižené místo. Jelikož nikdo nevidí dovnitř, můžete být vysláni na rentgen, nebo na ultrazvuk. V neposlední řadě můžete počítat s krevními testy a s rozborem vzorku, který lékař vytáhne z postiženého místa. (Na základě toho se dá například zjistit, jestli je bursitida infekční, nebo neinfekční, čemuž se dá následně přizpůsobit typ léčby.)
Následně vám může lékař předepsat antibiotika, nebo kortikosteroidy, které dovedou redukovat otok, bolest a další nepříjemné projevy vašeho aktuálního zdravotního stavu. Co se týče domácí pomoci, doporučuje se lehké protahování a cvičení. Určitě ničemu neuškodíte ani tím, že se rozhodnete bolavé místo chladit studeným obkladem. Dále nezapomeňte na to, že byste neměli postižený kloub nadměrně zatěžovat.
Dále vám může pomoci i dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy s obsahem MSM, kolagenu, glukosaminu, chondroitinu, kadidlovníku pilovitého a dalších látek, redukce vaší tělesné hmotnosti a posilování svalů, které obklopují klouby, čímž jim poskytnou lepší oporu.