Voda v koleni po operaci může být nepříjemnou komplikací vaší rekonvalescence. Tento stav se vám ale může přihodit i ve chvíli, kdy za sebou žádný zákrok nemáte. Jelikož jedním ze způsobů řešení je neschopenka, podíváme se, co tento stav způsobuje a jak se ho lze zbavit.
Voda v koleni je zjednodušený název pro to, kdy se vám v koleni kumuluje tekutina. Nejde technicky vzato o vodu v pravém smyslu. Tekutinu můžete mít v koleni například kvůli zánětu. V některých případech se dokonce udělá v koleni cysta, která souvisí s poškozením kolene a tím, že kloubní tekutina, která se v kloubech přirozeně nachází, kolenem neproudí tak, jak by správně měla.
Jelikož vám může voda v koleni způsobovat potíže, mnohdy se její řešení neobejde bez návštěvy lékaře, který vás jí zbaví.
Jak ale poznáte, že máte problém? A na co přesně se máte v průběhu léčby připravit?
Navigace
Jak poznat vodu v koleni – příznaky
Voda v koleni se může kumulovat, což vám může způsobit vážné problémy s pohyblivostí, se kterými si sami nezvládnete poradit.
Mezi příznaky vody v koleni patří:
- Otékání
- Ztuhlost
- Snížení pohyblivosti kolene
- Neschopnost kolene pracovat se zátěží
- Chybějící puls v noze
- Horečka
- Ztráta citlivosti nohy
Poslední čtyři příznaky se řadí mezi ty, které lze klasifikovat jako závažné. Z toho důvodu okamžitě vyhledejte pomoc lékaře. V opačném případě by to s vámi nemuselo dobře dopadnout.
Jaké jsou nejčastější příčiny?
Voda v koleni má opravdu hodně široké spektrum příčin. U některých byste si dokonce možná řekli, že nemohou s vodou v koleni souviset. Jak už to tak ale bývá, opak je pravdou.
Na vině může být například úraz kolene, který může zahrnovat poškození některé části kloubu. Dále je viníkem revmatoidní artritida, dna, v průběhu které se v kloubech koncentruje kyselina močová, nadměrné zatěžování kolen, syfilis nebo lymská borelióza, Crohnova choroba a mnoho dalších.
Jelikož sami nejspíš nepoznáte, co vám ve skutečnosti je, objednejte se na prohlídku k lékaři. Ten provede sérii vyšetření a pokusí se najít pravý důvod, proč k hromadění tekutiny ve vašem koleni dochází.
Léčba vody v koleni
Jakmile lékař identifikuje problém s vodou v koleni, jedním ze způsobů léčby je vytažení přebytečné tekutiny z kolene prostřednictvím jehly. Dále vám může nabídnout obstřiky kolene, léky proti zánětům, antibiotika nebo operaci kolene. K ní se ale většinou přistupuje až ve chvíli, kdy se ukáže, že žádná z mírnějších metod nezabírá.
Příliš se nedoporučuje obvaz, protože technicky vzato nijak nepřispívá k tomu, aby problém sám o sobě zmizel.
Jak na domácí léčbu?
V první řadě nezapomínejte na to, že kvůli šíři zdravotních problémů, které vodu v koleni způsobují, by vás měl pokaždé vidět lékař. V závislosti na vážnosti se s ním můžete následně domluvit na tom, jak budete s kolenem zacházet v domácích podmínkách.
Jedna z babských rad doporučuje aplikovat na koleno tvaroh. Dokonce tuto metodu doporučují i někteří fyzioterapeuti. Rozhodně ale neuděláte nic špatného, když se lékaře zeptáte, zda je pro vás tato alternativní metoda vhodná.
Dále vám pomůže:
- Odpočinek
- Podložení nohy
- Studený obklad
- Používání hůlky nebo berle (kvůli stabilitě)
- Snížení tělesné hmotnosti (takže na kolena nebude vyvíjený takový tlak)
- Rehabilitace a cvičení s nízkou zátěží (jóga, plavání…)
Také se snažte předcházet úrazům kolen a jejich opotřebení. S tím vám může částečně pomoci dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy.