Ačkoliv nás naši rodiče naučili chodit, někdy jsme nešikovní a způsobíme si úraz. Nemusí jít hned o zlomeninu, nebo o otřes mozku. Pěkně potrápit nás dovede i vymknutý kotník. Jelikož jde o velmi nepříjemný stav, řekneme vám o něm vše, co byste o něm měli vědět.
Těžko říct, jak se to stalo. Možná jste se učili jezdit na ledních, nebo kolečkových bruslích. Taky jste ale možná celou noc tancovali a noha se vám dostala do nepřirozeného úhlu. A než jste se nadáli, měli jste vymknutý kotník, který bolel jako čert.
V první moment jste byli možná v šoku, protože jste pocítili bolest a nebylo vám jasné, jak moc je situace vážná.
Jelikož jde o poměrně častý jev, o kterém ale panuje jen relativně nízká informovanost, v tomto článku se o něm dozvíte všechno, co vám ho pomůže zvládnout.
Navigace
Nejčastější příčiny vymknutého kotníku
Vymknutý kotník je označení pro úraz, během kterého dojde k poranění vazů, které spojují nohu s chodidlem. Zpravidla se to stává ve chvíli, kdy se váš kotník dostane do nepřirozené pozice, za kterou sahá pohyblivost končetiny. Vzhledem k tomu, že v první moment nelze odhadnout rozsah škod, vždy byste měli neprodleně kontaktovat svého lékaře, který si vaši nohu prohlédne.
Faktory, které mohou mít na vznik vymknutého kotníku vliv jsou:
- Sportovní aktivita
- Chůze po nerovném a nestabilním povrchu
- Nevhodná obuv
Jak se projevuje?
Jakmile dojde ke zranění, začnete pociťovat širokou paletu příznaků, které vás nenechají na pochybách o tom, že se stalo něco vážného. Podle toho, co vám poví lékař během prohlídky pak zjistíte, jaký stupeň úrazu se vám podařilo přihodit.
Mezi obvyklé projevy vymknutého kotníku patří:
- Otok
- Citlivost
- Modřiny
- Bolest
- Neschopnost se postavit na postiženou nohu
- Ztuhlost
1. stupeň
Při úrazu 1. stupně máte natažené vazy a funkce nohy je mírně zhoršená. V podstatě se ale jedná o nejlehčí formu zranění.
2. stupeň
V případě zranění 2. stupně jsou vazy v kotníku mírně natržené. Ale stále drží pohromadě. Budete se ale hojit trochu déle, protože funkce kotníku byla citelně narušená.
3. stupeň
Posledním stupněm je ten 3., během kterého došlo k úplnému přetržení vazů. Jde o nejtěžší stav.
Léčba
Ve chvíli, kdy se vám tato nepříjemnost přihodí, myslete na první pomoc, kterou je absence zátěže poraněné nohy. (Klidně někoho poproste, zda by vás nemohl podepřít a dopravit vás na bezpečné místo.) V ideálním případě byste se měli posadit s nohou nahoru. To zamezí vzniku nadměrného otoku. Abyste trochu zmírnili bolest, je přípustné užít lék typu ibuprofen.
Když přijdete k lékaři, ten zjistí rozsah poškození kotníku a navrhne vám jeho chlazení ledem. Důležitý je i klid na lůžku a fixace zraněné oblasti. (Což bude vyžadovat obstarání bandáže.) Nic nepokazíte ani tím, že se budete snažit mít poškozený kotník co nejvíce nahoře. (Zkuste ho podložit polštáři, nebo peřinou a dekou.) Díky tomu se minimalizuje otékání. Jakmile se stav kotníku zlepší, poraďte se s lékařem, kdy můžete začít s jeho protahováním. Případně s ním konzultujte i masáže. V případě opravdu devastačního poškození kotníku však počítejte s tím, že se jeho zahojení neobejde bez operace.
Zvědavcům pak musíme na konec článku vzkázat, že na vymknutý kotník babské rady neexistují. Proto zbytečně nehazardujte. Mohlo by se vám to vymstít.