Špatně jste si stoupli, nebo jste třeba začali padat, na poslední chvíli jste se něčeho chytili, ale váš kotník skončil v nepřirozené pozici. A najednou vám z něj vystřelila silná bolest, která vás donutila se jít okamžitě posadit. Co by to mohlo být? Třeba výron kotníku. Jak se tento problém projevuje? A jaké na něj existují dostupné způsoby léčby?
Výron kotníku je poměrně častým problémem sportovců, ale i běžných lidí, kteří měli během svého dne smůlu a špatně dopadli na některou nohu. Poškození a bolest nejčastěji způsobuje nečekaný pohyb nepřirozeným směrem, na který není noha připravená. Proto si musíme dávat pozor například na uklouznutí nebo na zranění při sportu. Dámy pak také musí dávat pozor během chůze na podpatcích.
Jak poznáte, že máte výron kotníku i vy? Jak s ním po nehodě správně pracovat? A dá se mu nějak předejít?
Navigace
Co znamená výron kotníku?
Výron kotníku je jiný název pro podvrtnutý kotník, o kterém jste už určitě někdy v minulosti slyšeli. Během výronu dojde k poranění vazů, které v průběhu incidentu nedokázaly udržet kloub v přirozené poloze.
V případě, že je výron mírný, dojde pouze k natažení vazů. Také ale může dojít k jejich natržení, a v krajním případě k jejich úplnému přetržení. Podle míry poškození vazů se pak odvíjí síla bolesti a způsob léčby.
Příčiny podvrtnutí kotníku
Někdy k podvrtnutí stačí pouze malá nepozornost při chůzi. Například, když jdete po schodech, v podpatcích nebo po namrzlém a kluzkém povrchu. Také ale můžete mít dobré boty, ale podjede vám omylem noha.
Ke zranění tohoto typu ale dochází i z vnější příčiny. Třeba, když vás do nohy někdo kopne při sportu atd.
Příznaky a projevy výronu
Jak už bylo uvedeno výše, výron kotníku a síla jeho příznaků nejčastěji závisí na tom, jak velké je poškození vazů. Zatímco u zcela poškozených a zpřetrhaných vazů běžně plyne naprostá neschopnost takovou nohu používat, pouze natažené vazy se mohou dát do pořádku poměrně rychle.
Všimnout si každopádně můžete třeba:
Co pomůže a jak ho léčit?
V každém případě je vhodné dostavit se k lékaři, který si nohu prohlédne a může vám doporučit rentgen. Ze snímku totiž může snadno zjistit, jak je poškození kotníku vážné a zda nebude potřeba například operace. Také vám může doporučit užívání léků na bolest a léků proti zánětům, které by vám měly pomoci přečkat to úplně nejhorší období. Doba léčby se opět liší v závislosti na stupni poškození vazu, obvykle se ale pohybuje v řádu týdnů.
Co se týče dalších opatření, která vám mohou během rekonvalescence pomoci, zkuste:
- Podložit nohu polštářem nebo srolovaným ručníkem
- Nohu zbytečně nezatěžovat
- Nosit berle (může vám doporučit lékař)
- Nosit ortézu, která bude kotník držet ve správné poloze
- Ledování
V případě, že se nebudete držet doporučení lékaře, může to špatně skončit. Kotník se správně nezahojí a může docházet k dalšímu poškozování a potížím. (Určitě například nestojíte o poškození kloubních struktur, které nemusí být vratné.)
Jakmile to nejhorší budete mít za sebou, ani tehdy vaše cesta za lepším zdravím nekončí. Měli byste se objednat na fyzioterapii, která vám pomůže dlouho nepoužívaný kotník zase rozhýbat. V průběhu dne pak můžete zvážit tejpování kotníku, které vám umožní držet kloub ve správné poloze i během práce nebo při sportu.
Určitě také nezapomínejte na větší opatrnost v průběhu pohybových aktivit a při chůzi a na dlouhodobé užívání kvalitní vícesložkové kloubní výživy.
Tu opravdu dobrou poznáte podle toho, že v jejím složení vedle sebe najdete látky jako:
- Kolagen
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
- Vitamín C
- Kyselina hyaluronová
A mnoho dalších.