Máte každou chvíli ztuhlý krk a nevíte, v čem by mohl být problém? Jednu z reálných možností představuje takzvaně zablokovaný krk, ke kterému se dokážeme dopracovat třeba pouhým stresem v kanceláři. Jak ho nejčastěji poznáte? A co by vám mohlo pomoci ho uvolnit?
Určitě to znáte. Sedíte hodiny a hodiny u počítače, tabletu nebo u telefonu, v průběhu dne řešíte nejrůznější stresové situace a pak vás najednou začne hrozně bolet hlava a krk. Někomu se dokonce může spustit migréna, nebo může pociťovat nevolnost. Ano, právě to dokáže udělat nahromaděný stres, který se ukryje v naší krční páteři.
I když jde o nepříjemnost, která může ovlivnit naši celkovou pohodu a výkonnost, nejde o nic, co by se nedalo řešit. Důležité je hlavně to, abychom včas rozeznali příznaky a věděli, jak máme postupovat dál.
Tak se do toho spolu pusťme.
Navigace
Co znamená zablokovaný krk?
V krku a krční páteři se nachází nejen obratle, ale i meziobratlové ploténky, vazy a svaly, díky kterým můžeme držet hlavu vzpřímeně a různě jí otáčet. Také nezapomínejme na to, že z hlavy vede směrem dolů mícha, která nás udržuje mobilní a naživu. Jenže, moderní způsob života nahrává nejen špatnému držení těla, ale i dalším faktorům, které mohou mít vliv na normální funkci krční páteře. Ta nás může bolet a může způsobovat další nepříjemné potíže, které navíc mohou vznikat často a opakovaně.
Příznaky zablokovaného krku
Mezi hlavní příznaky zablokovaného krku patří pocit ztuhlosti a blokády. Krkem nelze pohybovat s lehkostí a v plném rozsahu. Také se může objevit pocit napětí a ztuhlost krku na dotek.
Dále můžete zaznamenat:
- Mravenčení za krkem
- Píchání za krkem
- Bolest, která vystřeluje z krku někam jinam (třeba do hlavy)
- Nevolnost
- Závrať
Podle toho, jak je blokace krku závažná, ji rozdělujeme na akutní, subakutní a perzistující. První trvá méně než 4 týdny. Druhá přetrvává 4-12 týdnů. A ta poslední trvá déle než 12 týdnů.
Nejčastější příčiny
Jak už to bylo uvedeno výše, zablokovaný krk často způsobuje špatný posed a postoj, kterému nahrává i sezení u počítače, u televize nebo u telefonu. Zvýšené riziko může představovat i časté a dlouhé řízení auta. Problematický dále bývá i monotónní pohyb (třeba rukama a rameny).
Pozor si dále dávejte i na:
- Prochladnutí
- Poškození meziobratlových plotének
- Poškození nervů v oblasti krku
- Dlouhodobý stres
- Nedostatek pohybu
Samozřejmě, sledovat by vás měl lékař i v případě, že trpíte chronickým onemocněním pohybového ústrojí, které může mít tendenci vyvolávat záněty.
Jak uvolnit zablokovaný krk?
Pokud chodíte na fyzioterapii, specialista vás naučí cviky na zablokovaný krk, které můžete provádět jak při manuální práci, tak o přestávkách během řízení či během práce na počítači. Celkem běžně jde o protahovací cviky, jejichž cílem je uvolnění svalstva krční páteře. (Kroužení hlavou a podobně.)
Dalším lidem dobře funguje i aplikace suchého tepla, které může nabídnout podomácku vyrobený nahřívací polštářek s ovocnými peckami nebo suchými kroupami. Na několik minut ho zahřejte v mikrovlnné troubě a následně ho přiložte na bolavé místo. Nejlépe večer, když už nikam nemusíte a můžete chvíli relaxovat.
Pokud máte vysokou kancelářskou židli s opěrkou hlavy, kupte si speciální polštářek za krk, který vám pomůže udržovat hlavu ve správné poloze. Existují i takové, které se dají dát na sedačku v autě, takže i to se hodí vyzkoušet. Čas od času také pomůže masáž, například indická masáž šíje a hlavy.
Další péči o klouby celého těla pak může podpořit dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy s obsahem glukosaminu, chondroitinu, MSM, kolagenu a kyseliny hyaluronové, která může být vhodná nejen pro klouby, ale také například pro vazy.